Bilgisayar Mühendisliği nedir? Ne yaparlar?

Bilgisayar Mühendisliği nedir? Ne yaparlar?

Merhaba arkadaşlar burada size bilgisayar mühendisliğinden bahsedicem. Bilgisayar mühendisi nedir ne yapar mezun olduğu üniversitenin rolü(önemi) nedir bunları açıklayacağım.

Öncelikle bilgisayar mühendisleri tam olarak ne yapar bunlardan bahsedelim.
Bu soru aslında çok esnek bir soru. Mahallemde formt atan adam da bilgisayar mühendisi, Microsoft'un Ceosu Bill Gates de bilgisayar mühendisi. Birisi 20 tlye windowsu kurarken diğeri ise Windowsu yapıyor. Aradaki fark bu işte 

Bilgisayar mühendislerinin iş alanı çok geniştir. Bankacılıktan tutun askeri alana kadar her yerde bilgisayar mühendisi çalışabilir.

Bilgisayar mühendisleri yazılımla uğraşır, donanımla uğraşır, web ile uğraşır.

Peki ne bilmeleri gerekiyor?

Günümüzde programlama dilleri artık bilgisayar mühendisliğine özgün bir kavram olmaktan çıkıyor. Çünkü günümüzde elektrik-elektronik , makine gibi birçok alanlarda yüzeysel de olsa yazılım öğretiyor.

Bilgisayar mühendisininde bunlardan bir farkı olması gerekiyor. Bana kalırsa en az 3-4 programlama dilü bilmesi gerekiyor. Ve bunlardan ikisini ileri seviye bilmesi gerekiyor. 

Bunun yanı sıra günümüzde web programlanın önemine değinmeye gerek yok diye düşünüyorum. Web programlama mutlaka bilinmesi gereken önemli konulardan birisi. Belki işi weble ilgili olmayacak fakat her bilgisayar mühendisinin html , php bilgisi olması gerekiyor. Bir köşede dursun en azından.

Donanım bilgisi de önemli fakat tüm bilgisayar mühendisleri diye genellemek doğru olmaz. Çünkü kimi bilgisayar mühendisinin donanımla uzaktan yakından alakası olmuyor.


Bilgisayar Mühendisliğinde Üniversitenin Önemi


Her bölümde üniversitenin önemi vardır. Doğal olarak bilgisayar mühendisliğinde de önemi mevcut. Fakat bu önem büyük fark yaratacak bir önem değil. Bir İtü mezunu düşünelim. C# biliyor Html, php biliyor. Bir de 12 yaşından beri bilgisayara ilgisi olan Çukurova mezunu bir bilgisayar mühendisini düşünelim. Bu da C# , Java , Python ve Html Php Css biliyor. Siz olsanız hangisini alırdınız. Sırf adı var diye İtü mezununu alacak haliniz yok tabiki. 

Yani özetleyecek olursak Bilgi herşeyden üstündür.