Grep Komutu/Linux Terminali Nedir? Nasıl Kullanılır?

Grep Komutu/Linux Terminali Nedir? Nasıl Kullanılır?

Grep komutu Linux kernelli işletim sistemlerinde arama komutu olarak geçer. Bilinmesi gereken komutların başında gelir. Grep komutunun açılımı "Global Regular Expression Printer"dir. Grepi kullanmak için bulmasını istediğimiz yazı ve içinde arama yapmasını istediğimiz dosyayı gireriz. 

 

En basit kullanımı ile grep '10' cyberX.txt yazarak cyberX.txt dosyasında içinde 10 geçen tüm satırları işaretleyip bize gösterecektir. 

     -i parametresi

Örneğin elimizde bir dosya var içinde admin ya da Admin arıyoruz. Bunun için kullanmamız gereken parametre -i parametresidir. -i parametresi büyük-küçük harf farkını görmezden gelecektir

grep -i admin cyberX.txt

cyberX.txt dosyası içerisindeki bütün admin ve Admin yazılı satırları karşımıza getirecektir.

     -r parametresi

Bulunduğumuz tüm dizindeki aramak istediğimiz kelimeyi aramak istiyorsak bunun için kullanabileceğimiz -r parametresi mevcuttur. 

grep -r  'root'*

Şeklinde kullandığımızda o sırada hangi dizinde isek o dizindeki root yazılı satırlar karşımıza gelecektir. Buradaki wildcard kullanımı önemlidir. Bütün dosyaları ara amacıyla kullanılır.

 

     Grep/Pipe Kullanımı

 

​​​​​Grep komutunu genellikle pipe işaretiyle kullanılırız. Mesela bir iş bilgisayarımız var. Binlerce session yapsın bu bilgisayar. Aynı zamanda skype açık olsun. Ps aux diyerek skype işlemini bulmakta zorlanırız. Bunun için ;

ps aux | grep  -i' skype'

Şeklinde kullanılırız. Şimdi burada ne yaptık?

Ps aux komutu ekrana bir output(çıktı) verir. Pipe işareti ise aldığımız çıktıyı başka konuya girdi yapar. Adı da ordan geliyor zaten. Boru demektir pipe. Yani ps aux'ta ekrana gelen çıktıyı girdi olarak alıp içindeki skype leri taratarak buluyoruz.