Pardus İşletim Sistemi

Pardus İşletim Sistemi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere milli işletim sistemimiz olan Tübitak'ın geliştirmiş olduğu Pardus işletim sisteminden bahsedeceğim.

Yaklaşık 1 haftadır Pardus işletim sistemini kullanıyorum. Usb bellek üzerinden kurdum ve usb olmasına rağmen hızı şaşırtıcı derecede iyiydi. İlerleyen konularda Pardusu nasıl flashtan çalıştabilereceğimizi de anlatacağız.

 

Pardus Nedir ?

 

2003 yılında Tübitak tarafından geliştirilmeye başlamış bir Linux dağıtımıdır. İlk sürümü 2005 yılında piyasada yer almıştır. Ve özgün olarak çıkarılmış bir işletim sistemidir. 2013 yılında Debian tabanına geçilmiştir. Pardusun anlamı "Anadolu Parsı" ndan gelmektedir.

 

Tarihçesini fazla uzun tutup da sizleri sıkmak istemiyorum arkadaşlar. Gelin isterseniz incelemeye geçelim.

Masaüstü arayüzü XFCE olarak geliyor. İsteğe bağlı değiştirebilirsiniz. XFCE arayüzleri bildiğiniz üzere hızlı ve stabil çalışan bir arayüzdür.

 

Çok sade bir arayüzü var gördüğünüz gibi ben Linux Mint dağıtımına benzetiyorum Pardus'u. Tabi Pardus kadar stabil değil Mint.

 

Başlat menüsü windowstaki gibi yapılmış. İçeriğini inceleyelim.

 

Başlat menüsünün en sol üst kısmında Pardus yazan yer bizim Kullanıcı profilimiz oradan resmimizi değiştirebilir veya kullanıcı adımızı değiştirebiliriz.

Sağ üst kısımda 3 bölüm var;

-Tüm Ayarlar

-Ekranı Kİlitle

-Çıkış

 

Ekranı kilitle ve çıkış bölümünden bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum. O yüzden Tüm Ayarlar kısmını ele alalım.

 

Burada grafik arayüzüne önem verilmiş. Diğer linux dağıtımları gibi sadece terminal üzerinden yapılabilir değil. Mesela örnek verecek olursam Kullanıcı ve Grup yönetimi bölümü mevcut. Donanım ayarları için alan mevcut. Bir de her işletim sisteminde olduğu gibi Kişisel Özelleştirme ayarları mevcut.

 

Pardus içinde LibreOffice ile birlikte geliyor. Yani daha çok kullanıcıya hitap ediyor. LibreOffice dediğimiz terimi bilmeyenler için söylüyorum. Windowstaki Office dosyalarının Linux versiyonlarıdır. Ben fazla kullanmıyorum Nano gibi editörler daha pratik linux üzerinde.

 

Ayrıca böyle güzel amblemler var uygulamalar için

 

Buraya ulaşmak için masaüstüne sağ tıklayıp seçeneklere tıklayarak amblemler bölümüne gelmemiz gerekiyor.

Ve son olarak da masaüstü ayar ekranını göstereyim;

 

 

Evet arkadaşlar burası da klasik olmuş tüm işletim sistemlerinde olması gereken gibi. Duvar kağıtlarının sade olması çok hoşuma gitti. Dediğim gibi kullanmaya başlayalı 1 hafta oluyor ve kullanmaya devam edeceğim gibi görünüyor. Henüz hiç kasma veya donma yaşamadım. Başka usb belleklerimde Kali Linux, Parrot OS, Linux Mint, Pop!_Os gibi sistemler kullandığımda bu kadar stabil çalıştığını söyleyemem. Şahsen başarılı ,fakat geliştirilebilir bir işletim sistemi olmuş.