Yazılım nedir? Çeşitleri nelerdir?

Yazılım nedir? Çeşitleri nelerdir?

Yazılım , kullanıcıların bilgisayarda işlerini yapmalarına imkan tanıyan programların genel adıdır.

 

1) Sistem Yazılımları (System Software)

​​​​​​Uygulama yazılımları ile bilgisayar donanımı arasında köprü görevi gören yazılımlardır. İşletim sistemi (Operating System) ve Hizmet (Utility) yazılımları sistem yazılımları bölümüne girer. 

A)İşletim sistemi yazılımları

Bilgisayar kaynaklarının yönetimi ve kontrolünü sağlayan yani bilgisayar sisteminin yapacağı işi belirten yazılımlardır.

Kullanıcıya bilgisayarın kaynaklarını mantıksal bir ortamda yönetme ve yönlendirme imkanı verir, Bir çok işi ise bizim haberimiz olmadan arka planda yapar. Diyelim, bir yazı yazdık ve diske kaydediyoruz. Yazıyı yazdığımız program, doğrudan diskle ilgili bir iş yapmaz , Sadece işletim sisteminin diskle ilgili fonksiyonlarını kullanılır.

Bir işletim sisteminin temel görevleri;

1.Merkezi İşlem Birimini(CPU) farklı işlere yönlendirmek , yönetmek 
2. Ana belleği yönetmek
3. Harici kayıt cihazlarını yönetmek
4. Giriş/Çıkışları kontrol etmek
5.Bilgisayar sisteminin güvenliğini ve kontrolünü sağlamak

 

B) Hizmet(utility) yazılımları

Hizmet(Utility) yazılımları, genel sistem destek işlemleri yapmak için kullanılan programlardır. Diskleri biçimlendirmek, dosyaları kopyalamak, disklerdeki programları yedeklemek, dosya sıkıştırma, dosya transfer(ftp) , klavye düzenleme, disk yüzeyini düzenleme , virüs temizleme gibi işlemleri yapar. Çoğu işletim sistemleri bu işlerin çoğunu yapmaktadır zaten, fakat bazı durumlarda hizmet yazılımları ayrı bir paket olarak daha güçlü özelliklerle üretilmektedir.